Pro-PSA, [-2]proPSA ya da p2PSA, şeklinde kodlanır ve kandaki PSA maddesinin bir alt formunu ifade eder.

Bu değerin özellikle serbest PSA (burada fPSA olarak gösterilmektedir) değeri ile oranına %p2PSA denilmektedir. Bu değer
([(p2PSA pg/mL)/(fPSA ng/mL x 1000)] x 100 formülü ile hesaplanmaktadır.
Beckman Coulter PHI değeri ise [(p2PSA / fPSA) x PSA ] formülü ile belirlenmektedir.

2013 ve 2014 tarihli bilimsel araştırmalar günümüzde p2PSA, %p2PSA ve PHI değerlerinin Prostat Kanseri’nin tespitinde ve gereksiz prostat biopsisi yapılmasında total PSA ve %serbest PSA (serbest/total PSA) değerlerine göre daha etkili olabileceğini göstermektedir. Ayrıca tespit edilen Prostat Kanseri’nin klinik anlamlılığı ve agresifliği konusunda da ön bilgi verici olabilmektedir.
PROMEtheuS hasta grubu çalışması olarak adlandırılan bir araştırmada, %p2PSA ve PHI, Prostat Kanseri teşhisinde en doğru öngörüyü sağlayan değerler olarak tespit edilmiştir. %p2PSA değerinde 1.66 sınırı duyarlılık ve özgüllük oranlarındaki dengeyi sağlayan en doğru değer olarak tespit edilirken, PHI değerinde bu sınır 40.3 olarak bulunmuştur.

Sınır değer olarak 1.66 %p2PSA değeri dikkate alınsaydı: %51 hastada gereksiz prostat biopsisi önlenmiş olacak, ancak bunu sağlarken de %13 hastada kanserin atlanma riski olacaktır.
Sınır değer olarak 40.3 PHI değeri dikkate alınsaydı: %55 hastada gereksiz prostat biopsisi önlenmiş olacak, ancak bunu sağlarken de %15 hastada kanserin atlanma riski olacaktır.

Bu testlerde %90 duyarlılığı sağlayacak sınır değerleri:
%p2PSA için 1.20
PHI için 25.5
Eğer bu değerlerde belirtilen sınırlar dikkate alınsaydı:
%p2PSA için sınır değer 1.20 e indirilirse
%25 gereksiz biopsi yapılması önlenirken, % 5 kanser hastasında teşhiste atlama riski vardır.
PHI için sınır değer 25.5 a indirilirse
%18 gereksiz biopsi yapılması önlenirken, % 3 kanser hastasında teşhiste atlama riski vardır.
Özellikle total PSA değeri 2-10 ng/ml arasında%p2PSA ve PHI değerleri prostat biopsisine karar vermede ve prostat kanseri teşhisinde oldukça önemli doğruluk özelliğine sahiptir.
Prof. Dr.Tibet Erdoğru

ÜroKlinik bilgi Platformu

psa-banner

SORUNUZ MU VAR? BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

[contact-form-7 404 "Not Found"]