Hidrosel en basit tanımıyla skrotumda sıvı birikimidir. Genellikle bir tarafta oluşur, ancak bazen her iki testisin de etrafında hidrosel sıvısı birikebilir. Normal testis koruyucu bir kese ile çevrilidir ve bu kese testislerin serbestçe hareket etmesine olanak sağlamak için az miktarda sıvı üretir. Bu sıvı skrotumdaki lenf damarları ile geri emilir. Üretilen sıvı miktarı geri emilenden daha fazla olursa testis etrafında birikir ve hidrosel ortaya çıkar.
Çoğu zaman herhangi bir sebep olmaksızın belirir. Genellikle ağrısızdır ve herhangi bir tedavi gerektirmez. Bununla beraber testis iltihabı, testis travması veya testis tümörüne bağlı olarak da belirebilir. Ayrıca inguinal cerrahilerden sonra da oluşabilmektedir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Tanısı genellikle fizik muayene ile konmaktadır. Hidrosel oluşumuna neden olabilecek bir nedenin varlığından şüphelenildiğinde testislerin ultrason ile görüntülenmesi gerekebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer hidrosel rahatsızlık yaratıyorsa, basit bir cerrahi işlem ile tedavi edilebilir. Özellikle büyük bir hidrosel yürüme veya cinsel aktivite sırasında ağrıya neden olabilir. Hidrosel için yapılan operasyonda skrotum veya alt karın cildinde çok küçük bir kesi yapılır. Daha sonra testis çevresinde biriken sıvı boşaltılır. Bu oldukça kolay bir işlemdir ve bu nedenle hastanede kalmayı gerektirmez.