Mesane ve Rahim Sarkmasında cinsellik!

Kadınlarda orta ileri yaşta ortaya çıkabilen mesane ve rahim sarkmaları sadece düşme hissi, idrar sorunları değil aynı zamanda hem kadın hem de erkekte cinsel bozukluklara da yol açabilir.

Mesane ya da rahim sarkmalarının şiddetli olduğu (3 ya da 4. Derece- vajenden tamamen ya da büyük oranda dışarı çıkma)  hastalarda vajende kuruluk, ciltte yara, idrar kesesinin tamamen dışarda olması, ilişki sırasında ağrı, kuruluk, cinsel isteksizlik sıklıkla görülür.

Eşlik eden idrar kaçırma, partnerda ağrı, zorlanma, sarkmaya bağlı ilişki olmaması ise diğer cinsel işlev bozukluklarıdır.

Kadınlarda yalnızca sarkma ile ilişkili şikayetler değil aynı zamanda cinsellik kaybı ve buna bağlı olarak utanma, sosyal ilişkilerden kaçınma gibi ciddi sorunlar da ortaya çıkabilir.

MESANE VE RAHİM SARKMALARINDA CİNSELLİĞİ KORUYUCU TEDAVİ

  

Hasta yaşı ve eş durumu dikkate alınarak uygulanabilecek en ideal tedavi yöntemi laparoskopik ya da robotik sarkma cerrahileridir.

–      Bu tedavide kesi bulunmaz ve h,ç bir organ kaybı yaşanmaz.

–       Vajinal bir işlem olmadığı için kanama neredeyse hiç olmaz.

–       Özellikle genç, cinsel aktif kadınlarda sarkma tedavisi rahim ve yumurtalıklar korunarak yapılmalıdır. Bu da en başarılı şekilde Robotik cerrahi ile olur.

–      Laparoskopik ya da robotik sakrokolpopeksi  (asma) ile vajinal hissizlik, yaralanma olmaz. Nüks en az bu yöntemdedir.

–      Robotik cerrahi ile işlem 10 kat büyütülerek yapılır. Sinirler korunur. çok

–      Robot ya da laparoskopik sakrokolpopekside vajene yama (meş) yerleştirilmez. Bu da vajende yabancı cisim hissini engeller.

–       Robotik cerrahi ile vajen aksı açısı değişmez. Özellikle genç ya da orta yaşlı cinsel açıdan aktif kadınlarda bu yöntemle ağrı olmaz.

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Son Yazılar

Kadınlarda İdrar kaçırma

İdrarın her türlü kaçması, kişinin yaşı ya da sıkışıklık durumu ne olursa olsun bir sorundur ve normal değildir.  Özellikle hijyenik ve sosyal açıdan kişinin hayat

DEVAMI »